Torby ekologiczne

W kwietniu 2008 roku została podpisana umowa licencyjna z firmą EPI- Kanada, od kilkunastu lat specjalizującą się w badaniach nad związkami przyspieszającymi degradację tworzyw sztucznych. Umowa ta, wykorzystując dodatki wynalezione przez laboratoria EPI, pozwala wytłaczać folie ulegające degradacji w przeciągu 12-36 miesięcy.

Folia degradując się, rozpada się na coraz mniejsze kawałki (skracają się łańcuchy polimerowe, następuje depolimeryzacja, molekuły rozpadają się na mniejsze cząsteczki). Następnie kawałki te ulegają, dzięki grzybom, bakteriom gnilnym i innym mikroorganizmom, szybkiemu bio-rozkładowi ( w zależności od warunków składowania odpadów 2-6 lat).

W wyniku reakcji chemicznych powstaje biomasa, woda oraz dwutlenek węgla. Cały proces zachodzi przy zachowaniu dostępu do tlenu. Czynnikami przyspieszającymi rozpad są oczywiście promienie UV (słoneczne) oraz temperatura (nie wyższa jednak niż 70 st. C).

Celem przygotowania produkcji, już w styczniu 2008 wykonaliśmy rekomendowane przez EPI testy produkcyjne, w wyniku których laboratoria wybrały dla naszych surowców odpowiednie dodatki. Następnie, na foliach wytłoczonych przez nas z użyciem środków EPI, zostały przeprowadzone próby starzeniowe. Wynik był pozytywny.

Otrzymaliśmy raport stwierdzający degradację folii w czasie 12-24 miesięcy.

W maju 2008 rozpoczęliśmy seryjną produkcję.

Na dzień dzisiejszy nie ma w  Unii Europejskiej regulacji dotyczących folii okso biodegradowalnych. Aktualnie w Wielkiej Brytanii przygotowywana jest poprawka do europejskiej normy EN 13432 dotyczącej tworzyw kompostowalnych i biodegradowalnych, która obejmuje swoją regulacją również folie z dodatkami TDPA-EPI.

Więcej o metodzie TDPA-EPI mogą Państwo przeczytać na stronie: www.epi-global.com

Zaufali nam


Dołącz do szerokiego grona naszych zadowolonych klientów